Ford Prefect Ford Prefect
1286
BLOG

Artefakty w czarnych skrzynkach - czas

Ford Prefect Ford Prefect Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Zapewne wielu z was, szczególnie tych interesujących się technicznymi aspektami katastrofy wie, że problem czasu w wypadku Tu 154 w Smoleńsku jest dość skomplikowany. Dość powszechna jest wiedza o różnym ustawieniu zegarów dla TAWS/FMS, FDR (rejestratora parametrów lotu) i CVR (rejestratora rozmów). W kwestii czasu istnieje jeszcze jedna rozbieżność. Nie wiem, czy jest spowodowana zasadą działania ATM-QAR (tzw. polska skrzynka), czy choćby metodą tworzenia wykresów. Jedyne co mogę stwierdzić, to to, że czas na wykresach parametrycznych KBWLLP, nie jest tożsamy z czasem na wykresach MAK.

 

Różnica w czasie

Zaczniemy od zestawienia dwóch wykresów z raportów KBWLLP i MAK. Górny jest wykresem kąta przechylenia, dolny - przeciążenia pionowego. Wykresy zostały złożone dokładnie wg. skali czasu na nich umieszczonych. Zielona, pionowa linia oznacza rozpoczęcie 41 minuty.

zestawienie MAK i KBWLLP

Źródło wykresów: raport MAK wersja eng. str. 156, raport KBWLLP załącznik 4 str. 586 i 588

Zwróć uwagę, że na obu wykresach zapis MAK kończy się o jedną ramkę (0,5 sekundy) później. Przesuńmy wykres MAK o te pół sekundy w lewo.

Poprawiona synchronizacja wykresów

Zwróć uwagę, jak ładnie dopasowała się końcówka wykresu przeciążenia. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ ostatnie dwie sekundy KBWLLP z konieczności wzięła z MŁP-14-5, czyli tego samego źródła co MAK.

OK. Może przesunięcie dotyczy tylko ostatnich dwóch sekund?

Popatrzmy na dłuższy odcinek wykresu przeciążenia pionowego.

Wykres przed przesunięciem:

vertacc

Wykres po przesunięciu:

po przesunięciu

Wydaje się, że ten drugi wykres jest lepiej dopasowany także przed brzozą, jednak przesłanka jest zbyt słaba. Poszukajmy czegoś innego.

 

Potwierdzenie przesunięcia wykresów

Dla potwierdzenia przesunięcia wykresów zestawię dwa łatwo identyfikowalne zdarzenia zanotowane przez obie skrzynki.

Przed przesunięciem:

markery

Po przesunięciu wykresu MAK o pół sekundy w lewo (skala czasu pochodzi z wykresu MAK i też uległa przesunięciu):

skorygowane markery

Zwróć uwagę na strzałki. Liliowe łączą wykresy wysokości decyzyjnej, granatowe łączą wykresy markera bliższej. Jak widać przesunięcie wykresu MAK umożliwia zgranie początków i końców sygnału.

 

Wnioski

Wykresy parametryczne KBWLLP i MAK są przesunięte między sobą o około 0,5 sekundy (±0,125 s) i należy to uwzględniać przy ich analizie, dlatego w swoich analizach ostatnich sekund posługuję się umownymi numerami ramek (zapisywanych co 0,5s), dzięki czemu nie ma problemu o jaki czas chodzi.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka