Ford Prefect Ford Prefect
3567
BLOG

Lot końcówki - inwentaryzacja

Ford Prefect Ford Prefect Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 145

 

Disclaimer
Celem tego cyklu nie jest wyliczenie dokładnego toru lotu końcówki skrzydła. Celem jest znalezienie odpowiedzi, czy mogła dolecieć tam, gdzie została znaleziona i jakie czynniki mogły mieć na to wpływ.

 

Zaczynamy

 
Tym razem spróbujemy zająć się oficjalną wersją zdarzeń. Według raportów Tu 154 stracił końcówkę skrzydła w wyniku uderzenia w brzozę. Końcówka ta miała być znaleziona około 110 metrów wprost od miejsca kolizji i zbaczając około 20 metrów w prawo od pierwotnego toru lotu. Zderzenie miało miejsce na wysokości ok. 6 m. Dodatkowo na tych 110 metrach poziom terenu podniósł się ok. 4 metrów.
 
 
Parametry
 
Wszystkie dalsze obliczenia i wykresy (o ile nie będzie to specjalnie zaznaczone) będą realizowane w oparciu o następujące dane:
  • wysokość zderzenia h = 6 m
  • pozioma składowa prędkośći vx = 77 m/s
  • pionowa składowa prędkości vz = 6 m/s w górę (takie parametry dają lot z prędkością 77,23 m/s pod kątem 4,46° w górę)
  • masa końcówki m = 600 kg
  • powierzchnia końcówki s = 15 m²
  • nachylenie terenu 4 m / 110 m (2,08°)
  • gęstość powietrza ro = 1,25 kg/m³
 
W próżni
 
Zapewne pierwszą przymiarką, którą każdy może spróbować, jest skorzystanie ze wzoru na zasięg lotu w próżni
 
z = vₒ² * sin( 2α ) / g
 
gdzie
vₒ - prędkość początkowa 77,23 m/s
α - początkowy kąt toru lotu 4,46°
 
Po podstawieniu wartości liczbowych otrzymujemy wynik 94,27 m. Wykres toru lotu policzony dla takich parametrów wygląda tak:
 
wykres dla lotu w próżni
 
Na wykresie dodatkowo umieściłem czerwoną linię reprezentującą wznoszący się teren oraz czarną linię przebiegającą 2 metry wyżej, którą przyjmuję jako umowny poziom rozpoczęcia lądowania.
 
Z wykresu możemy odczytać położenie umownego punktu lądowania w odległości prawie 100 metrów od brzozy.
 
 
Opór powietrza
 
Biorąc pod uwagę środowisko, w którym porusza się końcówka należałoby uwzględnić opór powietrza. Pojawia się tutaj problem, ponieważ ze względu na spodziewane obroty końcówki skrzydła nie wiemy dokładnie jaki średni współczynnik oporu przyjąć. Dla końcówki ustawionej pod kątem prostym do toru lotu (mniej więcej pionowo) można oszacować współczynnik oporu Cx w granicach 1 do 1,1. Dla położenia równoległego do toru lotu (mniej więcej poziomo) szacunek można zamknąć w granicach 0,05 do 0,1.
 
Poniższy wykres został sporządzony dla współczynnika oporu Cx równego 0,5.
 
wykres lotu z oporem powietrza odpowiadającym Cx = 0,5
 
Jak widać miejsce lądowania przesunęło się w pobliże miejsca startu i zasięg lotu wynosi niecałe 75 metrów.
 
 
Siła nośna
 
Powstaje pytanie czy obliczony dystans może być przez jakiś proces wydłużony. W próżni byłyby z tym problemy (reactionless drive). W atmosferze nasz kawałek skrzydła może wykorzystywać otaczające go powietrze do zmiany toru lotu. Przykładowo, gdyby udało się wykorzystać zaledwie 30 % jego zdolności wytwarzania siły nośnej gdy był związany z samolotem, otrzymalibyśmy taki tor lotu (sporządzony przy Cx = 0,1 i Cz = 0,3).
 
wykres toru lotu z działaniem siły nośnej
Wyjątkowo ostępy między węzłami oznaczają pełne sekundy - inaczej byłyby bardzo gęsto.
 
Widać jak początkowo nabiera wysokości kosztem prędkości (mniejsze odległości między węzłami oznaczają mniejsze prędkości). Gdy spadająca prędkość zbliży się do prędkości swobodnego szybowania (która w tym wypadku wynosi około 25 m/s) następuje załamanie toru lotu i skierowanie go w kierunku ziemi. Otrzymany zasięg to blisko 500 m i jest szokująco duży w porównaniu do zasięgu w próżni (zawdzięczamy go dużemu nadmiarowi prędkości, który zamieniany jest na wysokość).
 
Przy tworzeniu powyższego wykresu założono mały współczynnik oporu charakterystyczny dla końcówki lecącej na niskich kątach natarcia. Bardziej poprawne wydaje się założenie większego współczynnika oporu, dlatego następny wykres prezentuje tor lotu przy Cx = 0,5 i Cz = 0,3.
 
wykres lotu dla Cx=0,5 i Cz=0,3
 
Tutaj też nabiera wysokości, ale już nie tak gwałtownie.
 
Oczywiście siła nośna lub poprzeczna może powstawać w sposób nierównomierny, na przykład skoncentrować się w początkowych milisekundach lotu, zmieniać się w czasie w zależności od orientacji w przestrzeni. Rozważania na ten temat będą treścią kolejnych notek.
 
Nie możemy więc na razie stwierdzić, że 110 metrów jest niemożliwe.
 
 
Gdyby odpadło później
 
Gdyby skrzydło odpadło 35 metrów dalej i około 1,5 metra wyżej nie potrzebowałoby żadnej dodatkowej pomocy, by wylądować na 110 metrze. Jakkolwiek uznaję taki scenariusz za bardzo mało prawdopodobny, dla kompletności dyskusji, wykluczyć go nie mogę.
 
 
Lot w bok
 
Innym problemem, ale najprawdopodobniej powiązanym jest przelot końcówki około 20 metrów na prawo względem początkowego toru lotu. Za część tego dystansu może być odpowiedzialny wiatr wiejący ze 120° z prędkością 3 m/s. Po rozłożeniu na składowe daje to 1,5 m/s dla składowej w kierunku północnym. Przy czasach przelotu od 1,1 do 2,3 sekundy daje to zniesienie o 1,65 do 3,46 metra. Stanowczo za mało. Tu też musiałaby istnieć jakaś dodatkowa przyczyna powodująca taką zmianę toru lotu.
 
 
Podsumowanie
 
Warto zapoznać się z obliczeniami wykonanymi przez You Know Who w notkach
 
 
Proszę traktować tą notkę jako wstęp do dłuższego cyklu. Liczę na wiele konstruktywnych komentarzy, które pozwolą przyjrzeć się temu problemowi z różnych stron.

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka